Zavolajte nám +421 903 741 752

Konopná konferencia Konopný dvor – Hemp Cluster

Zverejnené: 03.04.2017

Nedávno sa konala konferencia o pestovaní a využití konopy. O konope som čo to už predtým čítal a veľmi ma zaujal potenciál „obrody“ pestovania a využívania konope. Preto, keď som dostal pozvánku na účasť, neváhal som ani trochu a išiel som sa povzdelávať. Konopa je pre mnohých kontroverzná rastlina, ktorá je však súčasťou našich dejín a vo svete bola po tisícročia hojne používaná v mnohých oblastiach.

 

Kontroverznosť konopy však plynie skôr z nedostatku komplexných informácií v radoch laickej verejnosti než so samotnej rastliny ako takej. Za prvé. Od roku 2009 je už aj na Slovensku opätovne povolené pestovanie technickej konopy, (s obsahom THC pod 0.2%). Po druhé, technická konopa resp. konopa siata nemá halucinogénne účinky! A preto je jej pestovanie a používanie v EU úplne legálne.  

Z konopy je možné vyrobiť viac ako 30 000 rôznych produktov. Uvediem len pár príkladov. Konopné semienka je možné pridávať do jedál, sú veľmi dobrým zdrojom bielkovín. Z konopných listov je možné robiť čaje priaznivo pôsobiace napr. na tráviacu sústavu. Taktiež je možné vyrábať z konopy plasty, biokompozitné materiály, palivá, kozmetiku a mnoho ďalších veci.

 

Stonka sa dá dokonca použiť na konopný betón, ktorého vlastnosti umožňujú použiť jeden druh materiálu na podlahy, steny, či ako zateplenie striech a jedná sa pritom o veľmi zdravé bývanie.

 

Pre mnohých je najzaujímavejší fakt, že konopa má množstvo liečivých účinkov. Na prednáške Doc. RNDr. Lumíra Hanúša DrSc., chemika a vedca, ktorý sa výraznou mierou pričinil o objav anandamidu, ktorý spôsobil zásadný prielom v ďalšom vývoji oblasti výskumu liečebných účinkov konopy odznel zaujímavý fakt, že konopa je schopná vyliečiť obrovské množstvo chorôb, s veľmi vysokou úspešnosťou. Treba však samozrejme dodať, že nie všetkých, nie u všetkých a nie každé štádium choroby.  

Ukážky výrobkov z biokompozitu

Na konferenciu som šiel zo zámerom dozvedieť sa, či ja ako laik som schopný realizovať myšlienku „vypestovať si svoj vlastný domov“. Stavba domu z konopy je totiž zaujímavá tým, že ak si potencionálne dokážete sami vypestovať dostatok konopy na pazderie (stonky), nájdete si lacný zdroj dreva potrebného na nosnú konštrukciu a využijete v maximálnej možnej miere svojpomocnú výstavbu je možné dopracovať sa k zaujímavej čiastke, ktorú bude Váš domček stáť. Nie je to len o financiách, druhým aspektom je kvalita bývania a fakt, že konopný betón je veľmi ekologický. Výborne spracovanú ukážku toho prečo stavať a vo všeobecnosti využívať konopu nájdete na tomto odkaze.

 

Na čo si dať pozor ak chcete začať s pestovaním konopy som zhrnul do bodov, ktoré postupne odzneli počas konferencie.

 

11. bodov ako začať s pestovaním konopy

 1. S pestovaním treba začať na malých plochách cca 2-3 ha

 2. Konopa je pomerne citlivá na množstvo vlahy a slnka

 3. Na začiatok pre získanie skúsností je najvhodnejšia vzrastom menšia odroda finola, prípadne usso 31

 4. Cena 1 kg osiva sa pohybuje od 4 do 15eur

 5. Na jeden ha poľa potrebujeme cca 20-40 kg osiva v závislosti od účelu pestovania

 6. Zo zasiatych semien vzíde približne polovica

 7. Je potrebné dobre naplánovať a zrealizovať žatvu a sušenie, inak môžu nastať veľké straty semien

 8. Je potrebné sa pripraviť na možné problémy, ktoré môže konopä spôsobiť kombajnom, kvôli veľkému objemu biomasy a extrémnej pevnosti konopného vlákna

 9. Na hnojenie stačí hnoj, výrazne zvyšuje výnosy.

 10. Pestovať je možné aj na úplne malých plochách avšak na malé plochy nieje možné žiadať dotáciu

 11. O dotáciu môže, požiadať každý kto obrába pôdu!

Vynikajúcou skúsenosťou boli možnosti priamo na mieste si ohmatať jednotlivé konopné materiály, či už sa jednalo o spomínaný konopný betón a konopnú izoláciu, ktoré boli pre mňa jedným z hlavných dôvodov návštevy tejto konferencie. Taktiež som si prvý krát mohol ohmatať oblečenie ušité z konopy či vyskúšať ako chutia známe recepty z použitím konopy. Veľmi ma taktiež zaujala ukážka konopného kompozitu, od be:eco, ktorý by mohol potencionálne nahradiť niektoré dnes používané materiály.  

Druhým zásadným bodom prečo som navštívil túto konferenciu boli samotní organizátori tejto konferencie. Sú to ľudia, ktorí sa snažia o renesanciu konopy na Slovensku družstevnou cestou.

 

Majú záujem aby konopa na Slovensku nielen rástla ale aby aj následné spracovanie konopy prebiehalo v daných regiónoch a profitovali z toho samotní ľudia a nie rôzni „biznismani“.

 

Ich smerovanie a myšlienky sa v mnohom prelínajú s tými našimi a je veľmi dobré, že sa tu formuje ďalšia skupina ľudí ochotných zdieľať svoje zdroje, skúsenosti a pomáhať ostatným.

 

Ukážka stavby z konopného betónu. Zdroj: glasgowsouthssp.org 

 

 

 

Ak sa chcete dozvedieť viac, videá z predchádzajúcich konferencií a určite neskôr aj z tejto poslednej nájdete na stránke Konopného dvora.

Autor: Michal Ľupták | V kategóriách: Družstvo

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies.

Rozumiem