Zavolajte nám +421 903 741 752

3 kroky ako premiestniť svoju webstránku na nový webhosting ak nie ste vlastníkom svojej domény.

Zverejnené: 11.08.2016

Zmena webhostingu je jednoduchá! Alebo aj nie.

To, že podnikanie na Slovensku sprevádza množstvo byrokracie, ktorá zaberá množstvo času je všeobecne známy fakt. No, že zmena hostingu zaberie takmer 2 týždne a 3x kvôli tomu pôjdete na poštu to som nečakal ani náhodou.

Takže na čo sa pripraviť keď idete meniť webhosting svojej webovej stránky?

Keď som vyberal nový webhosting pre našu webstránku bol som v tom, že si stačí vybrať z ponúk hostingových spoločností a zažiadať o prevod stránky na nový webhosting. Keď som tak spravil, z webhostingovej spoločnosti som dostal odpoveď, že nie som vlastníkom domény svojej stránky a ani družstvo tým vlastníkom nie je.

Keďže pri tvorbe nášho webu som všetko nechal na it firmu, nemal som vôbec prehľad ako to s doménami funguje. It firma totiž doménu registrovala na „virtuálneho vlastníka“. Urobila tak z toho dôvodu, že ako som sa neskôr dozvedel, vlastniť doménu na Slovensku nemôže len tak hocikto. Na to aby ste mohli vlastniť domému musíte mať tzv. identifikátor užívateľa.

Čiže priradiť doménu k hostingu nejde len tak.  Museli sme ako družstvo najprv požiadať o získanie identifikátora na stránke SK-NIC. Pre jeho získanie je potrebné vyplniť formulár F1. Nájdete ho na ich stránke vľavo hore.

Potom príde ďalšia prekvapivá vec

Nestačí elektronický formulár, musíte si žiadosť aj vytlačiť a podpísanú zaslať na adresu SK-NIC! WTF v 21. storočí ? Našťastie SK-NIC aspoň poštové zásielky preberá rýchlo. Po prijatí papierovej žiadosti Vám SK-NIC zašle na email Váš identifikátor užívateľa, ktorý potrebujete na to aby ste sa mohli stať vlastníkom domény.

Následne tento identifikátor oznámite pôvodnému vlastníkovi domény. Ten požiada o zmenu vlastníka. No a opäť je potrebné zaslať aj papierový dokument, tento krát F6. Pôvodný vlastník zašle podpísanú svoju časť. Vy si musíte urobiť na stránke SK-NIC svoju žiadosť, kde podpíšete iba svoje riadky a zašlete to opäť poštou na SK-NIC. Trošku zvláštne riešenie posielať na nejaký úrad len z jednej strany podpísané žiadosti ale aspoň to funguje.

Chvíľku čakáte. 1-2 dni a príde Vám z SK-NIC oznámenie, že ste hrdým vlastníkom svojej vlastnej domény. Celý šťastný, že konečne to máte za sebou píšete svojmu web developerovi, že už môže spraviť presun webu na nový hosting a bác.

Na poštu pôjdete pravdepodobne aj tretí krát.

Neviem z akého dôvodu a prečo, avšak nestačí, že vy už vlastníte svoju doménu. Doménu totiž treba umiestniť na DNS serveri novej webhostingovej spoločnosti. Avšak zmenu adries týchto DNS môže urobiť iba registrátor týchto domén a nie vlastník!

Takže v našom prípade, sme museli ešte požiadať o zmenu registrátora domény, ktorým stále bola spoločnosť, ktorá dovtedy bola aj „virtuálnym vlastníkom“ našej domény. Na to sa používa formulár F5, ktorý však má dostupný iba na SK-NIC registrovaný registrátor. Tým registrátorom aj vo vašom prípade pravdepodobne bude nový poskytovateľ hostingu. Preto ho musíte informovať o tom aby požiadal o zmenu registrátora Vašej domény a zaslal Vám tieto formulár na podpis.

Na záver ešte jedno upozornenie

Ak máte viac domén prelinkovaných pre jednu stránku, musíte tieto žiadosť podávať za každú doménu samostatne! Takže pozor na to aby ste na poštu nešli aj 4. a 5. krát. Dúfam, že som toto musel absolvovať iba preto, že som nemal dostatok vedomostí a ide to aj nejako inteligentnejšie, adekvátnejšie k dobe v ktorej žijeme. Ak však nie tak toto je cesta ako sa pri zmene webhostingu rieši situácia ak nie ste majiteľom názvu vlastnej stránky. Ako som písal celý proces mi zabral 2 týždne. Hlavne kvôli víkendom a taktiež som mal na robote aj pár podstatnejších vecí. Odhadujem, že pri šťastí sa to za 1 týždeň stihnúť dá. Veľa šťastia prajem. 

Autor: Michal Ľupták | V kategóriách: Podnikanie, Online marketing

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies.

Rozumiem